Wszystkie artykuły

MELASMA 4D, CZYLI ZABIEG NA PRZEBARWIENIA

Sprawdzone źródła
Publikacja: 29.12.2022 r.
MELASMA 4D, CZYLI ZABIEG NA PRZEBARWIENIA
Przejdź do wątku
 1. Wstęp
 2. DLACZEGO POWSTAJĄ PRZEBARWIENIA SKRÓNE?
 3. CZTERY PROCEDURY LASEROWE ND: YAG W JEDNYM ZABIEGU NA PRZEBARWIENIA
 4. JAK WYGLĄDA ZABIEG LASEROWEGO LECZENIA PRZEBARWIEŃ MELASMA 4D?
 5. PO ZABIEGU MELASMA 4D
 6. Podsumowanie
Udostępnij artykuł

Jeśli walczysz z przebarwieniami, to wiesz, jak jest: usuwasz istniejące plamy, a za chwilę i tak wychodzą nowe. Myślisz, że to niekończąca się historia. To fakt, zabiegi złuszczające i odbarwiające dają krótkotrwałe efekty, ponieważ nie zatrzymują powstawania nowych przebarwień. Prawdą jest też to, że melasma należy do trudnych w leczeniu cech dyskoloracji. Występuje głównie u kobiet – na twarzy, dłoniach, dekolcie, ale również na ramionach i nogach. Po 35-tym roku życia przebarwienia ma ok. 30% kobiet, po pięćdziesiątce aż 90%. Jest to więc problem dość powszechny i narastający z wiekiem.

DLACZEGO POWSTAJĄ PRZEBARWIENIA SKRÓNE?

Nie ma jednej przyczyny. Możemy mieć skłonności genetyczne, ale wydaje się, że to czynniki zewnętrzne odgrywają tutaj podstawową rolę. Należy przyjąć ogólną zasadę, że nadmierna i nierównomierna pigmentacja jest odpowiedzią na stan zapalny skóry i zmiany w jej komórkach. Co je powoduje?

 • Badania wykazują związek między powstawaniem przebarwień a zanieczyszczeniem środowiska.
 • Udowodniono, że melasma jest reakcją skóry na zmiany w komórkach wywołane przez promieniowanie UV.
 • Przebarwieniami reagujemy także na kontakt ze światłem niebieskim, emitowanym przez ekrany telefonów, tabletów, komputerów.
 • Zmiany w komórkach skórnych powoduje też światło podczerwone oraz działanie wolnych rodników w stresie oksydacyjnym.
 • Nieprawidłowa gospodarka hormonalna czy przyjmowane leki rozregulowują pracę komórek barwnikowych.
 • Wreszcie zabiegi estetyczne, zwłaszcza niektóre peelingi fizyczne i chemiczne oraz mikronakłuwanie, mogą prowokować skórę do tworzenia przebarwień.

A więc całe spektrum różnych czynników sprawia, że melanocyty „wariują”. Sztuką jest je uspokoić i osiągnąć równowagę w procesie produkcji melaniny. Dlatego Fotona opracowała czteroetapowy zabieg laserowy.

Kontakt

Potrzebujesz urządzenia do epilacji w swojej klinice?

CZTERY PROCEDURY LASEROWE ND: YAG W JEDNYM ZABIEGU NA PRZEBARWIENIA

1 KROK: PIKOSEKUNDY WEWNĄTRZ KOMÓREK BARWNIKOWYCH

Już pierwszy krok jest przełomowy, ponieważ koncentruje się na długotrwałym pokonaniu melasmy. Do walki z przebarwieniami przystępuje laser Q-Switched Nd: YAG MaQX. Emituje on ultra-krótkie impulsy mierzone w pikosekundach, czyli w bilionowych częściach sekundy. Sekwencja takich krótkich impulsów kumuluje wysoką moc wewnątrz nadaktywnych komórek barwnikowych i rozbija pojedyncze skupiska pigmentu, a nie całe komórki. Wypustki wypełnione melanosomami zostają po prostu odcięte od komórki barwnikowej. Energia lasera niszczy melanosomy i rozkłada barwnik na mniejsze cząsteczki, które są usuwane z organizmu przez układ odpornościowyW ten sposób długotrwale uspokaja się produkcja melaniny i przestają powstawać nowe przebarwienia.

2 KROK: USPOKAJAMY STAN ZAPALNY

W drugim etapie stosujemy krótkie impulsy lasera Nd: YAG w trybie FRAC3 o niskiej fluencji, żeby uspokoić skórę. Działamy przeciwzapalnie, co jest ważne, ponieważ przebarwienia są reakcją na stan zapalny, wywoływany przez różne czynniki. Energia laserowa przechodzi swobodnie przez tkanki bez uszkadzania naskórka i działa na cały przekrój skóry. Przede wszystkim zmniejsza produkcję cytokin prozapalnych oraz kontroluje wewnętrzne zapalenie w melasmie. Zmniejsza także produkcję czynnika wzrostu VEGF, który rozszerza naczynia krwionośne i prowadzi do rumienia zapalnego.

3 KROK: REGENERACJA I ODMŁODZENIE

Sięgamy po frakcyjną głowicę lasera Q-Switched Nd: YAG, żeby pobudzić regenerację naskórka. Energia lasera przyspiesza wymianę komórkową i w ten sposób usuwamy istniejące w naskórku przebarwienia. Frakcyjny zabieg Nd: YAG działa też odmładzająco, ponieważ pobudza fibroblasty do regeneracji kolagenu i elastyny. Dzięki temu poprawia się jędrność i elastyczność skóry. Badania pokazują, że przebarwienia tworzą się tam, gdzie występują też uszkodzenia włókien podporowych skóry: np. elastoza posłoneczna i degradacja kolagenu. Można powiedzieć, że fibroblasty „odpuściły” sobie pracę nad uszkodzonymi włóknami kolagenu i elastyny, a przerzuciły swoją energię na nadmierne pobudzanie melanocytów. Gdy laserowo „przypomnimy” im o innych potrzebach skóry, ograniczymy melasmę.

4 KROK (NIEOBOWIĄZKOWY): ZAMYKAMY NACZYNIA

Jeśli w czterokrotnym powiększeniu na skórze widać uszkodzenia naczyniowe, wykonujemy czwarty krok. Działamy punktowo w miejscach występowania pajączków. Zamykamy je długim impulsem Nd: YAG w trybie VERSA. Nadmierne podgrzanie skóry to zawsze ryzyko hiperpigmentacji, a więc stosujemy ten krok tylko tam, gdzie jest potrzebny. Dlaczego tryb Versa jest stosowany teraz? Ponieważ nic nie blokuje już dotarcia do hemoglobiny, która jest chromoforem dla Nd: YAG i mamy skuteczny efekt zamknięcia rozszerzonych naczyń skórnych. Skupiska melaniny nie są przeszkodą, ponieważ zostały rozbite we wcześniejszych etapach.

Komórki barwnikowe, znajdujące się głęboko w warstwie podstawnej naskórka, przypominają kształtem drzewa. Skierowane w stronę naskórka gałęzie to wypustki cytoplazmatyczne, w których trwa produkcja melaniny. Melanina powstaje w specjalnych organellach – melanosomach. Przypominają one ziarna barwnika, wypełnione gęstą treścią. Ta treść przenika nadmiernie i nierównomiernie do komórek naskórka, tworząc przebarwienia. Laser Q-Switched po prostu odcina najciemniejsze wypustki wypełnione melanosomami. W ten sposób niszczy nadaktywne melanosomy. Odcięcie wypustek, naukowo dendridectomia, powoduje, że komórki barwikowe przestają produkować przebarwienia.

JAK WYGLĄDA ZABIEG LASEROWEGO LECZENIA PRZEBARWIEŃ MELASMA 4D?

Czteroetapowy zabieg Melasma 4D od Fotony, mimo stosowania kilku technik i parametrów, trwa stosunkowo krótko. Wystarczy zarezerwować sobie ok. 30-40 minut. Skóra jest najpierw oczyszczana z makijażu i zanieczyszczeń, a oczy zabezpieczone specjalnymi okularami.

W pierwszym etapie personel zabiegowy wykonuje 4-6 przejść na suchej skórze, bez nachodzenia impulsów (poziomo, pionowo, skośnie). Liczba przejść i fluencja (1-3 J/cm³) zależy od stopnia pigmentacji i fototypu pacjenta. Im wyższa pigmentacja, tym mniejsza moc pierwszego etapu zabiegu. Pikosekundowy etap należy przerwać, gdy pojawia się rumień lub obrzęk. Drugi krok to cztery przejścia (poziome, pionowe i dwa skośne) wykonywane tą samą głowicą, ale w trybie FRAC3. Na tym etapie odczuwasz tylko ciepło. Po zmianie końcówki zabiegowej rozpoczyna się trzeci etap, czyli frakcjonowanie w obrębie naskórka: słyszysz strzały w momencie emisji energii laserowej, a na skórze występuje punktowe krwawienie. Frakcjonowanie wymaga jednego przejścia na całym obszarze – działanie odmładzające. Dodatkowo 2-3 przejścia wykonujemy w miejscach występowania przebarwień, aby przyspieszyć wymianę komórek naskórka. Czwarty etap nie jest obowiązkowy, służy tylko zamknięciu rozszerzonych naczynek (jeśli widać je w powiększeniu). Po zabiegu twoja skóra jest obowiązkowo chłodzona, a na jej powierzchnię nakładamy krem regenerujący naskórek.

PO ZABIEGU MELASMA 4D

Przez 1-3 dni występuje rumień. Zanim skóra oczyści się, przebarwienia mogą być ciemniejsze, co trwa ok. 7 dni. W tym czasie stosuj 3 razy dziennie krem regenerujący. W dniu zabiegu należy chronić się całkowicie przed słońcem, a od drugiego dnia stosować krem przeciwsłoneczny z wysokim filtrem (mineralnym). Po 2-3 dniach od zabiegu możesz wrócić do dotychczasowej pielęgnacji skóry. Możesz używać antyoksydantów. Nie wolno Ci jednak stosować hydrochinonu. Pamiętaj o silnym nawilżaniu skóry, co jest szczególnie potrzebne po zabiegach laserowych.

Podsumowanie

Pełna terapia, która długotrwale leczy melasmę, składa się z 4-8 zabiegów, wykonywanych raz w miesiącu. Dla utrzymania jednolitego kolorytu skóry bez przebarwień, zaleca się wykonywanie jednego zabiegu przypominającego raz w roku. Czy istnieje domowy sposób na leczenie przebarwień ? Opinie internautów są podzielone.

Kontakt
Kontakt

Zainteresowany naszymi urządzeniami?

Wypełnij formularz, a nasi doradcy skontaktują się z Tobą.
Poznaj EMFACE