Wszystkie artykuły

MELASMA 4D, CZYLI ZABIEG NA PRZEBARWIENIA

Sprawdzone źródła
Publikacja: 29.12.2022 r.
MELASMA 4D, CZYLI ZABIEG NA PRZEBARWIENIA
Przejdź do wątku
 1. Wstęp
 2. DLACZEGO POWSTAJĄ PRZEBARWIENIA SKRÓNE?
 3. CZTERY PROCEDURY LASEROWE ND: YAG W JEDNYM ZABIEGU NA PRZEBARWIENIA
 4. JAK WYGLĄDA ZABIEG LASEROWEGO LECZENIA PRZEBARWIEŃ MELASMA 4D?
 5. PO ZABIEGU MELASMA 4D
 6. Podsumowanie
Udostępnij artykuł

Jeśli walczysz z przebarwieniami, to wiesz, jak jest: usuwasz istniejące plamy, a za chwilę i tak wychodzą nowe. Myślisz, że to niekończąca się historia. To fakt, zabiegi złuszczające i odbarwiające dają krótkotrwałe efekty, ponieważ nie zatrzymują powstawania nowych przebarwień. Prawdą jest też to, że melasma należy do trudnych w leczeniu cech dyskoloracji. Występuje głównie u kobiet – na twarzy, dłoniach, dekolcie, ale również na ramionach i nogach. Po 35-tym roku życia przebarwienia ma ok. 30% kobiet, po pięćdziesiątce aż 90%. Jest to więc problem dość powszechny i narastający z wiekiem.

DLACZEGO POWSTAJĄ PRZEBARWIENIA SKRÓNE?

Nie ma jednej przyczyny. Możemy mieć skłonności genetyczne, ale wydaje się, że to czynniki zewnętrzne odgrywają tutaj podstawową rolę. Należy przyjąć ogólną zasadę, że nadmierna i nierównomierna pigmentacja jest odpowiedzią na stan zapalny skóry i zmiany w jej komórkach. Co je powoduje?

 • Badania wykazują związek między powstawaniem przebarwień a zanieczyszczeniem środowiska.
 • Udowodniono, że melasma jest reakcją skóry na zmiany w komórkach wywołane przez promieniowanie UV.
 • Przebarwieniami reagujemy także na kontakt ze światłem niebieskim, emitowanym przez ekrany telefonów, tabletów, komputerów.
 • Zmiany w komórkach skórnych powoduje też światło podczerwone oraz działanie wolnych rodników w stresie oksydacyjnym.
 • Nieprawidłowa gospodarka hormonalna czy przyjmowane leki rozregulowują pracę komórek barwnikowych.
 • Wreszcie zabiegi estetyczne, zwłaszcza niektóre peelingi fizyczne i chemiczne oraz mikronakłuwanie, mogą prowokować skórę do tworzenia przebarwień.

A więc całe spektrum różnych czynników sprawia, że melanocyty „wariują”. Sztuką jest je uspokoić i osiągnąć równowagę w procesie produkcji melaniny. Dlatego Fotona opracowała czteroetapowy zabieg laserowy.

0
Kontakt

Potrzebujesz urządzenia do epilacji w swojej klinice?

CZTERY PROCEDURY LASEROWE ND: YAG W JEDNYM ZABIEGU NA PRZEBARWIENIA

1 KROK: PIKOSEKUNDY WEWNĄTRZ KOMÓREK BARWNIKOWYCH

Już pierwszy krok jest przełomowy, ponieważ koncentruje się na długotrwałym pokonaniu melasmy. Do walki z przebarwieniami przystępuje laser Q-Switched Nd: YAG MaQX. Emituje on ultra-krótkie impulsy mierzone w pikosekundach, czyli w bilionowych częściach sekundy. Sekwencja takich krótkich impulsów kumuluje wysoką moc wewnątrz nadaktywnych komórek barwnikowych i rozbija pojedyncze skupiska pigmentu, a nie całe komórki. Wypustki wypełnione melanosomami zostają po prostu odcięte od komórki barwnikowej. Energia lasera niszczy melanosomy i rozkłada barwnik na mniejsze cząsteczki, które są usuwane z organizmu przez układ odpornościowyW ten sposób długotrwale uspokaja się produkcja melaniny i przestają powstawać nowe przebarwienia.

2 KROK: USPOKAJAMY STAN ZAPALNY

W drugim etapie stosujemy krótkie impulsy lasera Nd: YAG w trybie FRAC3 o niskiej fluencji, żeby uspokoić skórę. Działamy przeciwzapalnie, co jest ważne, ponieważ przebarwienia są reakcją na stan zapalny, wywoływany przez różne czynniki. Energia laserowa przechodzi swobodnie przez tkanki bez uszkadzania naskórka i działa na cały przekrój skóry. Przede wszystkim zmniejsza produkcję cytokin prozapalnych oraz kontroluje wewnętrzne zapalenie w melasmie. Zmniejsza także produkcję czynnika wzrostu VEGF, który rozszerza naczynia krwionośne i prowadzi do rumienia zapalnego.

3 KROK: REGENERACJA I ODMŁODZENIE

Sięgamy po frakcyjną głowicę lasera Q-Switched Nd: YAG, żeby pobudzić regenerację naskórka. Energia lasera przyspiesza wymianę komórkową i w ten sposób usuwamy istniejące w naskórku przebarwienia. Frakcyjny zabieg Nd: YAG działa też odmładzająco, ponieważ pobudza fibroblasty do regeneracji kolagenu i elastyny. Dzięki temu poprawia się jędrność i elastyczność skóry. Badania pokazują, że przebarwienia tworzą się tam, gdzie występują też uszkodzenia włókien podporowych skóry: np. elastoza posłoneczna i degradacja kolagenu. Można powiedzieć, że fibroblasty „odpuściły” sobie pracę nad uszkodzonymi włóknami kolagenu i elastyny, a przerzuciły swoją energię na nadmierne pobudzanie melanocytów. Gdy laserowo „przypomnimy” im o innych potrzebach skóry, ograniczymy melasmę.

4 KROK (NIEOBOWIĄZKOWY): ZAMYKAMY NACZYNIA

Jeśli w czterokrotnym powiększeniu na skórze widać uszkodzenia naczyniowe, wykonujemy czwarty krok. Działamy punktowo w miejscach występowania pajączków. Zamykamy je długim impulsem Nd: YAG w trybie VERSA. Nadmierne podgrzanie skóry to zawsze ryzyko hiperpigmentacji, a więc stosujemy ten krok tylko tam, gdzie jest potrzebny. Dlaczego tryb Versa jest stosowany teraz? Ponieważ nic nie blokuje już dotarcia do hemoglobiny, która jest chromoforem dla Nd: YAG i mamy skuteczny efekt zamknięcia rozszerzonych naczyń skórnych. Skupiska melaniny nie są przeszkodą, ponieważ zostały rozbite we wcześniejszych etapach.

0

JAK WYGLĄDA ZABIEG LASEROWEGO LECZENIA PRZEBARWIEŃ MELASMA 4D?

Czteroetapowy zabieg Melasma 4D od Fotony, mimo stosowania kilku technik i parametrów, trwa stosunkowo krótko. Wystarczy zarezerwować sobie ok. 30-40 minut. Skóra jest najpierw oczyszczana z makijażu i zanieczyszczeń, a oczy zabezpieczone specjalnymi okularami.

W pierwszym etapie personel zabiegowy wykonuje 4-6 przejść na suchej skórze, bez nachodzenia impulsów (poziomo, pionowo, skośnie). Liczba przejść i fluencja (1-3 J/cm³) zależy od stopnia pigmentacji i fototypu pacjenta. Im wyższa pigmentacja, tym mniejsza moc pierwszego etapu zabiegu. Pikosekundowy etap należy przerwać, gdy pojawia się rumień lub obrzęk. Drugi krok to cztery przejścia (poziome, pionowe i dwa skośne) wykonywane tą samą głowicą, ale w trybie FRAC3. Na tym etapie odczuwasz tylko ciepło. Po zmianie końcówki zabiegowej rozpoczyna się trzeci etap, czyli frakcjonowanie w obrębie naskórka: słyszysz strzały w momencie emisji energii laserowej, a na skórze występuje punktowe krwawienie. Frakcjonowanie wymaga jednego przejścia na całym obszarze – działanie odmładzające. Dodatkowo 2-3 przejścia wykonujemy w miejscach występowania przebarwień, aby przyspieszyć wymianę komórek naskórka. Czwarty etap nie jest obowiązkowy, służy tylko zamknięciu rozszerzonych naczynek (jeśli widać je w powiększeniu). Po zabiegu twoja skóra jest obowiązkowo chłodzona, a na jej powierzchnię nakładamy krem regenerujący naskórek.

0

PO ZABIEGU MELASMA 4D

Przez 1-3 dni występuje rumień. Zanim skóra oczyści się, przebarwienia mogą być ciemniejsze, co trwa ok. 7 dni. W tym czasie stosuj 3 razy dziennie krem regenerujący. W dniu zabiegu należy chronić się całkowicie przed słońcem, a od drugiego dnia stosować krem przeciwsłoneczny z wysokim filtrem (mineralnym). Po 2-3 dniach od zabiegu możesz wrócić do dotychczasowej pielęgnacji skóry. Możesz używać antyoksydantów. Nie wolno Ci jednak stosować hydrochinonu. Pamiętaj o silnym nawilżaniu skóry, co jest szczególnie potrzebne po zabiegach laserowych.

0

Podsumowanie

Pełna terapia, która długotrwale leczy melasmę, składa się z 4-8 zabiegów, wykonywanych raz w miesiącu. Dla utrzymania jednolitego kolorytu skóry bez przebarwień, zaleca się wykonywanie jednego zabiegu przypominającego raz w roku. Czy istnieje domowy sposób na leczenie przebarwień ? Opinie internautów są podzielone.

Kontakt
Kontakt

Zainteresowany naszymi urządzeniami?

Wypełnij formularz, a nasi doradcy skontaktują się z Tobą.
Poznaj EMFACE