Wszystkie artykuły

NA CZYM POLEGA MEDYCYNA ESTETYCZNA

Sprawdzone źródła
Publikacja: 30.12.2022 r.
NA CZYM POLEGA MEDYCYNA ESTETYCZNA
Przejdź do wątku
 1. Wstęp
 2. CZYM JEST MEDYCYNA ESTETYCZNA I CZEMU SŁUŻY?
 3. RÓŻNICE POMIĘDZY KOSMETOLOGIĄ A MEDYCYNĄ ESTETYCZNĄ I CHIRURGIĄ PLASTYCZNĄ
 4. NAJPOPULARNIEJSZE ZABIEGI Z ZAKRESU MEDYCYNY ESTETYCZNEJ
 5. KTO MA PRAWO DO WYKONYWANIA ZABIEGÓW?
 6. Podsumowanie
Udostępnij artykuł

Ostatnie lata to w naszym kraju gwałtowny wzrost zainteresowania medycyną estetyczną, która ze względu na swój nieinwazyjny charakter w istotny sposób wypełnia przestrzeń pomiędzy kosmetologią a chirurgią plastyczną. Na zabiegi służące m.in. likwidacji zmarszczek, ujędrnianiu czy usuwaniu niedoskonałości skóry decyduje się coraz większa liczba kobiet, ale także mężczyzn. Dowiedz się, na czym opiera się ta gałąź lecznictwa, jakie najpopularniejsze rodzaje usług oferuje i kto może je wykonywać na mocy obowiązujących w Polsce przepisów.

CZYM JEST MEDYCYNA ESTETYCZNA I CZEMU SŁUŻY?

Zgodnie z najbardziej podstawową definicją medycyna estetyczna opiera się na mało inwazyjnych działaniach, które umożliwiają poprawę defektów urody bez rezygnacji z codziennych aktywności. Jest to dział sztuki lekarskiej, który pomaga zadbać o fizyczny oraz psychiczny komfort pacjenta, jak również o dobre samopoczucie, dzięki usunięciu naturalnych lub powstałych na skutek urazów bądź zabiegów niedoskonałości w wyglądzie.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że zarówno MEDYCYNA ESTETYCZNA, jak i stanowiące jej bardziej szczegółowe specjalizacje dermatologia czy ginekologia mogą koncentrować się nie tylko na zabiegach poprawiających urodę, ale także na podawaniu leków wydawanych z przepisu lekarza. W każdym przypadku jedynym i nadrzędnym celem podejmowanych działań jest poprawa fizycznej atrakcyjności pacjenta, a nie leczenie jakichkolwiek dolegliwości chorobowych.

Kontakt

Potrzebujesz urządzenia do epilacji w swojej klinice?

RÓŻNICE POMIĘDZY KOSMETOLOGIĄ A MEDYCYNĄ ESTETYCZNĄ I CHIRURGIĄ PLASTYCZNĄ

Wyjaśniając różnice pomiędzy zabiegami upiększającymi, kosmetologią a chirurgią plastyczną, warto omówić wzajemne relacje poszczególnych dziedzin. W odróżnieniu od zabiegów kosmetycznych działania z zakresu medycyny estetycznej ingerują w głębsze warstwy skóry, dzięki czemu pozwalają uzyskiwać lepsze i trwalsze efekty. Jednak w porównaniu z chirurgią plastyczną zabiegi odmładzające czy ujędrniające mają znacznie mniej inwazyjny charakter. Wykonuje się je:

 • w trybie ambulatoryjnym (bez wymogu leżenia w szpitalu),
 • bez używania skalpela oraz innych narzędzi chirurgicznych
 • z możliwością dokonywania jedynie niewielkich nakłuć i nacięć.

Przy zabiegach z zakresu dermatologii czy ginekologii estetycznej stosuje się wyłącznie znieczulenie miejscowe. Charakterystyczną cechą terapii upiększających jest także brak konieczności odbywania długiej rekonwalescencji.

NAJPOPULARNIEJSZE ZABIEGI Z ZAKRESU MEDYCYNY ESTETYCZNEJ

Wiedząc już, na czym opierają się podstawy medycyny estetycznej, możemy przejść do opisu najczęściej wykonywanych zabiegów. Warto zdawać sobie sprawę, że zakres terapii może być bardzo szeroki i obejmować nie tylko likwidację niedoskonałości skóry, ale także szereg innych procesów, których charakterystykę znajdziesz poniżej.

 1. NIECHIRURGICZNY LIFTING TWARZY – ZABIEG WSPIERAJĄCY PRZYWRÓCENIE MŁODZIEŃCZYCH KONTURÓW TWARZY DZIĘKI ZASTOSOWANIU SPECJALNYCH NICI POLIPROPYLENOWYCH, NAPINAJĄCYCH ORAZ PODCIĄGAJĄCYCH SKÓRĘ.
 2. POWIĘKSZANIE UST – JEDEN Z POPULARNIEJSZYCH ZABIEGÓW, POLEGA NA WSTRZYKNIĘCIU WYPEŁNIACZA (ZWYKLE KWASU HIALURONOWEGO) ZWIĘKSZAJĄCEGO OBJĘTOŚĆ UST.
 3. TOKSYNA BOTULINOWA – POPULARNIE OKREŚLANA JAKO BOTOKS. JEST TO ZABIEG Z DZIEDZINY DERMATOLOGII, O DZIAŁANIU REDUKUJĄCYM ZMARSZCZKI MIMICZNE.
 4. MODELOWANIE TWARZY (WOLUMETRIA) – ZABIEG POLEGA NA APLIKACJI POD SKÓRĘ PREPARATU Z KWASEM HIALURONOWYM, A NASTĘPNIE JEGO RÓWNOMIERNYM ROZPROWADZENIU. W EFEKCIE TWARZY MOŻE ZOSTAĆ PRZYWRÓCONY NATURALNY, MŁODZIEŃCZY OWAL.
 5. MEZOTERAPIA – ZABIEG POZWALAJĄCY NA POPRAWĘ KONDYCJI SKÓRY POPRZEZ NASYCENIE JEJ GŁĘBSZYCH WARSTW SUBSTANCJAMI ODŻYWCZYMI.
 6. WYPEŁNIANIE KWASEM HIALURONOWYM – KWAS WSTRZYKIWANY JEST W UBYTKI TKANKI, WYPEŁNIAJĄC ZMARSZCZKI OD WEWNĄTRZ I JEDNOCZEŚNIE CHRONIĄC SKÓRĘ PRZED UTRATĄ WODY.
 7. LASEROWA REDUKCJA PRZEBARWIEŃ
 8. LASEROWA REDUKCJA BLIZN POTRĄDZIKOWYCH
 9. LASEROWA STYMULACJA WZROSTU WŁOSÓW

Oprócz wyżej wymienionych najczęściej realizowanych zabiegów warto wspomnieć również o całej gamie pozostałych działań z zakresu takich dziedzin jak DERMATOLOGIA czy ginekologia estetyczna, obejmujących m.in.:

 • lipolizę iniekcyjną i ultradźwiękową,
 • depilację,
 • zabiegi laserowe,
 • modelowanie sylwetki,
 • zabiegi mające na celu poprawę wyglądu narządów płciowych oraz wiele innych usług, oferowanych przez gabinety i kliniki.


KTO MA PRAWO DO WYKONYWANIA ZABIEGÓW?

W myśl obowiązujących w Polsce przepisów medycyna estetyczna nie stanowi odrębnej specjalizacji, dlatego zabiegi służące likwidacji zmarszczek czy redukcji niedoskonałości skóry może przeprowadzać każdy lekarz mający prawo do wykonywania zawodu. Warto jednak pamiętać, jak wiele w tej delikatnej dziedzinie zależy od doświadczenia oraz umiejętności specjalisty.

Podsumowanie

Działania z zakresu medycyny estetycznej mają na celu przede wszystkim poprawę wyglądu oraz atrakcyjności, co może przełożyć się na dobre samopoczucie oraz fizyczny i psychiczny komfort pacjenta. Poza tym korzystanie z takiej formy terapii może sprzyjać prawidłowej regeneracji skóry oraz opóźniać procesy starzenia. Zajrzyj na naszą stronę, bo jako producent wysokiej klasy urządzeń do ujędrniania, depilacji czy usuwania mankamentów w wyglądzie mamy wiele do zaoferowania. Szczególnie serdecznie zapraszamy do współpracy kliniki oraz gabinety specjalizujące się w świadczeniu tego rodzaju usług.

Kontakt
Kontakt

Zainteresowany naszymi urządzeniami?

Wypełnij formularz, a nasi doradcy skontaktują się z Tobą.
Poznaj EMFACE