Wszystkie artykuły

PAJĄCZKI NA NOGACH – JAK POWSTAJĄ ORAZ JAK Z NIMI WALCZYĆ ?

Sprawdzone źródła
Publikacja: 30.12.2022 r.
PAJĄCZKI NA NOGACH – JAK POWSTAJĄ ORAZ JAK Z NIMI WALCZYĆ ?
Przejdź do wątku
  1. Wstęp
  2. JAK WYGLĄDAJĄ PAJĄCZKI NA NOGACH?
  3. PRZYCZYNY POWSTAWANIA PAJĄCZKÓW
  4. ZABIEGI NA POZBYCIE SIĘ PAJĄCZKÓW
  5. Podsumowanie
Udostępnij artykuł

Jednym z częściej występujących są fioletowe lub różowe naczynka na nogach potocznie nazywane „pajączkami”. Do powstania pajączków dochodzi wskutek pęknięcia kruchego naczynia krwionośnego tuż pod powierzchnią skóry. Jak możemy pozbyć się tego problemu?

JAK WYGLĄDAJĄ PAJĄCZKI NA NOGACH?

Występujące na nogach pajączki naczyniowe, czyli poszerzone żyłki śródskórne fachowo określa się jako teleangiektazje lub wenektazje. Teleangiektazje mogą również powstać na skutek poszerzenia tętnic lub naczyń włosowatych. Naczynka na nogach w przypadku unaczynienia tętniczego przybierają barwę czerwoną, natomiast w przypadku naczynienia żylnego charakteryzuje je fioletowe lub sinoniebieskie zabarwienie. Same w sobie nie są niebezpieczne, ale nie należy ich ignorować, ponieważ zdarza się, że są zapowiedzią przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych. Pojawiają się na skórze nóg: łydkach, udach i w dołach podkolanowych.

Kontakt

Potrzebujesz urządzenia do epilacji w swojej klinice?

PRZYCZYNY POWSTAWANIA PAJĄCZKÓW

Przyczyny powstawania pajączków mogą być różne. Jedną z nich są predyspozycje genetyczne, dlatego warto przeprowadzić wywiad rodzinny. Jeśli Twoja mama, lub babcia zmagała się z problemem pajączków, istnieje spore prawdopodobieństwo, że pojawią się one także i u Ciebie. Pajączki mogą mieć także podłoże nabyte: pojawiają się u osób prowadzących mało aktywny tryb życia lub takich które długotrwale przebywają w pozycji siedzącej, lub stojącej. Nie bez znaczenia jest fototyp skóry – osoby z jasną karnacją są dużo bardziej narażone na pękanie naczynek.

Jeżeli chcemy zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia pajączków na naszej skórze, powinnyśmy także unikać długiej eskpozycji na słońce, częstych wizyt w saunie oraz gorących kąpieli. Ryzyko wystąpienia pajączków na naszej skórze jest tym mniejsze, im zdrowsza jest nasza dieta. Powinna być bogata w witaminy i minerały. Warto unikać także alkoholu, spożywania ostrych przypraw i palenia papierosów. Pojawiające się na nogach, pękające naczynka to często skutek chodzenia na wysokich obcasach, czy noszenia obcisłych ubrań. Bardzo często przyczyną teleangiektazji są zaburzenia hormonalne – przede wszystkim te dotyczące estrogenu.

To właśnie z jego powodu pajączki częściej dotyczą kobiet – przede wszystkim tych stosujących antykoncepcję hormonalną lub hormonalną terapię zastępczą.

ZABIEGI NA POZBYCIE SIĘ PAJĄCZKÓW

Mniej inwazyjną, skuteczną i popularną metodą jest laserowe usuwanie pajączków. Zabieg polega na usunięciu zmian na skórze dzięki pomocy wiązki światła. LASER FOTONA SPECTRO SP lub Dynamis SP to lasery, który sięgają do głębszych struktur skóry bez uszkadzania naskórka, bez względu na typ skóry. Zasadniczą tkanką docelową dla światła lasera Nd:YAG jest hemoglobina. W miarę pochłaniania energii przez krew w naczyniu krwionośnym generowane jest ciepło, które prowadzi do zniszczenia ściany naczynia. W końcu naczynie krwionośne zanika, a pozostałe tkanki naczynia są usuwane w ramach naturalnych procesów organizmu. To czyni LASERY FOTONA SPECTRO SP i Dynamis SP doskonałym wyborem dla zabiegów naczyniowych.

Drugą metodą na usuwanie pajączków jest metoda skleroterapii. Polega ona na wprowadzeniu za pomocą igły do chorego naczynia żylnego specjalnego preparatu powodującego zamykanie popękanych żyłek. Ta procedura wiąże się niestety z rekonwalescencją: po zabiegu należy nosić specjalne rajstopy, a także zrezygnować z gorących kąpieli i sauny.

Podsumowanie

Powstawanie pajączków można leczyć, ale można też im zapobiegać. Jednym ze sposobów, który możemy wykorzystać w trakcie wypoczynku, jest trzymanie nóg powyżej linii tułowia. Istotny jest także ruch i masaże nóg od kostek w górę. W celu poprawy krążenia możemy nosić specjalistyczne skarpetki uciskowe lub rajstopy. Ponadto ważna jest odpowiednia dieta.

Nasze posiłki powinny być bogate w składniki mineralne i witaminy, a przede wszystkim w witaminę C którą możemy znaleźć np. w papryce lub owocach cytrusowych, oraz krzem, który znajdziemy w otrębach, szparagach, kaszy gryczanej, czy płatkach owsianych. W walce z pajączkami warto stosować również balsamy, których składzie znajdziemy takie składniki jak: hesperydyna, diosmina, rutozyd i escyna. To substancje ochronne zapobiegające pękaniu naczyń krwionośnych.

Kontakt
Kontakt

Zainteresowany naszymi urządzeniami?

Wypełnij formularz, a nasi doradcy skontaktują się z Tobą.
Poznaj EMFACE