Wszystkie artykuły

ROZSTĘPY NA PLECACH – JAK POWSTAJĄ ORAZ JAK SIĘ ICH POZBYĆ?

Sprawdzone źródła
Publikacja: 30.12.2022 r.
ROZSTĘPY NA PLECACH – JAK POWSTAJĄ ORAZ JAK SIĘ ICH POZBYĆ?
Przejdź do wątku
  1. Wstęp
  2. JAK POWSTAJĄ ROZSTĘPY?
  3. ROZSTĘPY NA PLECACH – JAK ZAPOBIEGAĆ?
  4. ROZSTĘPY NA PLECACH U MĘŻCZYZN
  5. ROZSTĘPY NA PLECACH U KOBIET
  6. ROZSTĘPY NA PLECACH JAK SIĘ ICH POZBYĆ?
  7. URZĄDZENIA DO USUWANIA ROZSTĘPÓW. JAK SKUTECZNIE POZBYĆ SIĘ ROZSTĘPÓW
  8. Podsumowanie
Udostępnij artykuł

Do powstawania rozstępów przyczynia się kilka czynników, jednym z nich jest uwarunkowany genetycznie nieprawidłowy rozwój skóry. Rozstępy powstają w skórze właściwej, a ich pojawienie się związane jest z upośledzeniem fibroblastów, czyli komórek produkujących kolagen i elastynę.

JAK POWSTAJĄ ROZSTĘPY?

Kolagen i elastyna, to białka odpowiedzialne za elastyczność i sprężystość skóry, nadające jej odpowiednie napięcie i wpływające na jej jędrność. Na powstawanie rozstępów wpływa rozciągnięcie skóry poprzez szybki przyrost masy mięśniowej, czy wzrost tkanki tłuszczowej spowodowany na przykład dietą lub ciążą. Choć rozstępy dotykają wszystkich niezależnie od płci i wieku, większą predyspozycję do zmian mają młode kobiety o jasnej karnacji. Świeże rozstępy wyglądają jak pęknięcia – mają czerwoną skórę, która w miejscu ich powstania jest napięta i bolesna. Z czasem bledną, przybierając postać nieestetycznych blizn.

Przyczyny powstawania rozstępów na plecach

Rozstępy na plecach powstają przede wszystkim pod wpływem szybkiego wzrostu ciała, ale oczywiście nie tylko. Powodem powstawania rozstępów może być zarówno szybki przyrost wagi, jak i przyrost masy mięśniowej spowodowany intensywnymi treningami, lub przyjmowaniem suplementów zwiększających objętość mięśni.

Kontakt

Potrzebujesz urządzenia do epilacji w swojej klinice?

ROZSTĘPY NA PLECACH – JAK ZAPOBIEGAĆ?

Przy zapobieganiu rozstępów, kluczowa jest pielęgnacja skóry, czyli jej nawilżenie i natłuszczenie. Dobre efekty przynosi smarowanie ciała środkami z kolagenem, oliwą z oliwek czy olejkiem kokosowym. Warto pamiętać, że na lepszą wchłanialność preparatów wpływa regularne złuszczanie naskórka poprzez wykonywanie peelingów. Dobrym domowym sposobem na zapobieganie rozstępom są okłady z aloesu.

Aloes nawilża skórę, regeneruje tkanki i złagodzi stany zapalne skóry. Jeśli chcemy kontrolować powstawanie rozstępów, musimy koniecznie pamiętać o kontrolowaniu wagi i utrzymywaniu jej na możliwie stałym poziomie, a także stosowaniu diety bogatej w białko i witaminy: A, E, D, PP oraz witaminy z grupy B. Dobrze jest połączyć intensywny wysiłek fizyczny z masażami, które poprawiają mikrokrążenie i elastyczność skóry, a także nadają prawidłowy kierunek włóknom kolagenowym dzięki czemu skóra staje się bardziej podatna na rozciąganie.

ROZSTĘPY NA PLECACH U MĘŻCZYZN

Mogłoby się wydawać, że rozstępy to przede wszystkim problem kobiet. Tymczasem z tymi nieestetycznymi pręgami zmaga się także mnóstwo mężczyzn, zwłaszcza w trakcie kształtowania sylwetki na siłowni. Choć jedną z głównych przyczyn powstawania rozstępów jest gwałtowny wzrost, rozstępy na plecach u dorastających chłopców niekoniecznie muszą wiązać się z fazą dojrzewania, a przyczyną może być także tendencja odziedziczona drogą genetyczną. Mowa tu o tzw. zespole Marfana. Jest to choroba, dotykająca układ kostny, a rozstępy stanowią w tym przypadku jeden z widocznych objawów tego schorzenia. Zespół Marfana to choroba genetyczna, którą dziedziczy się w ponad siedemdziesięciu procentach.

ROZSTĘPY NA PLECACH U KOBIET

Białe, pręgowane zmiany na skórze kobiet są zazwyczaj przyczyną wielu kompleksów. Główną przyczyną powstawania rozstępów na plecach u dziewcząt to okres dojrzewania i zmiany hormonalne. U kobiet na rozstępy na plecach ma wpływ szybki przyrost wagi spowodowany nieodpowiednią dietą lub ciążą.

ROZSTĘPY NA PLECACH JAK SIĘ ICH POZBYĆ?

W leczeniu rozstępów istotną rolę stanowi czas. W pierwszym etapie ich powstawania odbudowa prawidłowych struktur kolagenu oraz elastyny jest bardzo prawdopodobna. Warto zadbać o właściwą stymulację produkcji kolagenu i elastyny jeszcze zanim dojdzie do zerwania włókien. W tym przypadku kluczem jest dieta, bogata w witaminę E, witaminę A oraz takie mikroelementy jak cynk czy krzem. W walce z rozstępami istotny jest także ruch. Codzienne spacery wystarczą do tego, aby pobudzić krążenie krwi i wyregulować metabolizm.


URZĄDZENIA DO USUWANIA ROZSTĘPÓW. JAK SKUTECZNIE POZBYĆ SIĘ ROZSTĘPÓW

W walce z rozstępami skutecznie poradzą sobie specjalistyczne urządzenia. Efektywność zabiegów uzależniona jest od technologii, jaka została użyta do usuwania rozstępów, a także od głębokości i rozległości zmian. Znacznie łatwiej jest usunąć świeże niż stare rozstępy. Jedną z dostępnych metod usuwania rozstępów są zabiegi z użyciem lasera FOTONA. Światło lasera oddziałowując bezpośrednio na skórę, pobudza ją do wytworzenia nowego kolagenu. Zabiegi laserowe FOTONA pomogą w walce ze świeżymi jak i starymi rozstępami, dzięki połączeniu dwóch wiązek światła lasera ND:YAG oraz ER:YAG.

Dzięki temu skóra odzyskuje utraconą elastyczność, co w rezultacie doprowadza do usunięcia widocznych rozstępów. W usuwaniu rozstępów poradzi sobie także urządzenie BTL X-Wave, które oparte jest na działaniu fal akustycznych. Terapia BTL X-Wave formuje nowe włókna kolagenowe i elastynę, tym samym poprawia elastyczność i teksturę skóry oraz hamuje proces starzenia.

Jeżeli zależy nam na osiągnięciu szybkich rezultatów, umożliwi nam to połączenie dwóch sprawdzonych i skutecznych technologii — monopolarnej radiofrekwencji i ukierunkowanej energii fali akustycznej w jednym aplikatorze zastosowane w BTL EMTONE. Urządzenie pozwala na remodeling kolagenu i widoczną poprawę elastyczności skóry.Podsumowanie

Zabiegi warto wspomagać domową pielęgnacją skóry, która musi zostać nawilżona oraz natłuszczona. Warto sięgnąć tutaj po produkty kuchenne, takie jak olej kokosowy, masło kakaowe, czy oliwę z oliwek. Możemy włączyć także kremy z drogerii. Ich wybór jest ogromny. Zazwyczaj działają rozjaśniająco, wygładzająco oraz wzmacniająco. Kosmetolodzy zalecają smarowanie skóry pokrytej rozstępami dermokosmetykami oraz środkami z dodatkiem witamin C, E oraz A.

Kontakt
Kontakt

Zainteresowany naszymi urządzeniami?

Wypełnij formularz, a nasi doradcy skontaktują się z Tobą.
Poznaj EMFACE